Czytanie jest całkiem tanie – nasza akcja promująca czytanie
Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę. Dzięki nim mądrzejesz, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele…
Uczniowie klasy I gimnazjum należący do koła teatralno- dziennikarskiego biorą udział w grze Między nami czytelnikami zainicjowanej przez GWO. Przez zaangażowanie w tę zabawę, rozmawiamy częściej o przeczytanych wartościowych książkach. Co kilka tygodni wydawnictwo przygotowuje kolejne zadanie, które musimy wykonać w określonym czasie. Ostatnio polecono przeprowadzenie w środowisku lokalnym ( najlepiej pozaszkolnym) akcję promującą czytanie. Postanowiliśmy wyjść z ofertą czytelniczą poza mury naszej szkoły. Odwiedziliśmy m.in. : Nadleśnictwo Rudka, Urząd Gminy Rudka, Bank Spółdzielczy w Rudce, miejscową aptekę, niektóre sklepy. Także przypadkowym przechodniom spotkanym na ulicy mówiliśmy o tym, że czytać warto i proponowaliśmy przygotowaną literaturę. Naszej akcji promującej czytanie nadaliśmy hasło „Czytanie jest całkiem tanie”. Tyle jest dobrych książek. Niekoniecznie musimy je kupować ( bo rzeczywiście nierzadko są drogie). Mamy przecież biblioteki z całym zasobem wartościowych pozycji. Wystarczą tylko nasze dobre chęci!
Hasło akcji umieściliśmy na wielkim , pięknym koszu, w którym znajdowały się propozycje książek: „Złodziejka książek”, „Wszystko jest po coś”, „Oskar i pani Róża”. Uczennice w kilku zdaniach zaprezentowały tematykę lektur. Wybraliśmy akurat takie pozycje, by zaciekawić nimi dorosłego człowieka. I raczej się udało, gdyż wielu spośród słuchających od razu zainteresowało się książkami do tego stopnia, że gotowi byli je od nas kupić (oczywiście nie mieliśmy żadnych książek na sprzedaż), ale zaznaczyliśmy, że nasze miejscowe biblioteki posiadają takie pozycje. Przygotowaliśmy też ulotki zawierające m.in. krótkie recenzje proponowanych książek. Ponadto przygotowaliśmy kosz ze słodyczami, ale to niezwykłe słodycze! Do każdego cukierka dopięliśmy karteczkę z aforyzmem dotyczącym czytania książek. Po prezentacji częstowaliśmy nimi dorosłych. Z ciekawością czytali wybrane myśli. Często wywiązywały się dyskusje na temat czytelnictwa. Niektórzy dzielili się z nami swoimi doświadczeniami czytelniczymi. To były naprawdę cenne spotkania.
Przeprowadzona akcja, mamy nadzieję, sprawi , że przynajmniej w niewielkim stopniu w naszym wiejskim środowisku wzroście świadomość czytelnicza. Przekonaliśmy się, że warto i trzeba wychodzić do ludzi.
M. Fronc